אודות עסקי קיבוץ געש
צילום-אויר - געש. לחצו להגדלת תמונה


קיבוץ געש הפריד את ניהול חיי הקהילה מניהול עסקיו בשנת 2005. עיסקי געש עברו "תיאגוד", והם מנוהלים באמצעות "מועצות מנהלים". מטרת ההפרדה - לאפשר "ניהול כלכלי מושכל, יעיל ואפקטיבי של עסקי הקיבוץ ונכסיו תוך ניצול מירבי ומיטבי של המשאבים להעצמת ערכו הכלכלי של הקיבוץ ורווחת כל חבריו".

כלכלת הקיבוץ מורכבת ומגוונת, והיא כוללת את תחומי חקלאות, תעשיה, תיירות, מסחר ושרותים; ומספר גדול של "עובדי-חוץ" (חברים העובדים מחוץ לקיבוץ).
על התיק הכלכלי אחראי יו"ר "מועצת המנהלים הכלכלית", ועל הביצוע מופקד "מרכז המשק".

לצידם של ענפי החקלאות המסורתיים והמוכרים - פותחו בגעש גם ענפים חקלאיים חדשים, המאפשרים התמודדות טובה יותר עם אילוצי המשק המשתנים.

בין ענפי הקיבוץ החדשים אפשר למצוא בעשר השנים האחרונות את "דשא מוכן געש" - המתמחה בגידול ושיווק של משטחי דשא לנוי; משתלת "עץ מוכן געש" - המגדלת ומשווקת עצי נוי ופרי; את מטעי עצי פָּאוֹלוֹנְיָה - שהובאו מסין ומיועדים לתעשיית העץ; ואת הקמת "רפת חוף-השרון" - המשותפת לקיבוצים געש, שפיים, יקום - הנותנת גם מענה לאתגרי "איכות הסביבה" הסבוכים של משק חקלאי.
קיבוץ געש שותף עם 42 קיבוצים ומושבים בתשלובת חקלאית-תעשיתית "גרנות" (אגודה חקלאית שיתופית)

לצידם של ענפי החקלאות הותיקים והחדשים, פועלים בקיבוץ עוד שלל עסקים. אלה כמה מהם:

תעשייה - מפעל "געש תאורה", הוקם בשנת 1964. המפעל מייצר, מייבא ומשווק מגוון מקיף של פתרונות תאורה, ופועל בעיקר בשוק המוסדי.

תיירות - מרחצאות "חמי געש", הוקמו ב-1997. מתמחים בתרבות הפנאי, הבילוי והאירוח. סביב מרחצאות הספא הטרמו-מינראליים מתקיימת פעילות ענפה ומפותחת של שרותי בילוי, פנאי ואירוח.

שיווק - "תשר געש", החברה הוקמה ב-1977. מתמחה במתן פתרונות ראייה המתקדמים לעיוורים וכבדי-ראייה. החברה משווקת מכשירים אלקטרוניים, ממוחשבים ואופטיים, ומפעילה מרפאה ייחודית לכבדי-ראייה.

מסחר - "געש נכסים", הוקמה בסוף שנות ה-90', ושוקדת על הפעלת וניהול מרכזי המסחר הקיימים בקיבוץ.

שרותים - "הקיבוצון" ו"המרכזון", הוקמו בסוף שנות ה-90'. מתמחים במתן שרותי חינוך מקצועיים לחברי געש ולתושבי הסביבה.

אחרים - מגוון של "עסקים זעירים" ויזמויות של חברים:: משרד עריכת דין, סטודיו לצילום, בית תוכנה, יעוץ חינוכי, סטודיו לקרמיקה, ועוד.